آدمها خیلی مشتقاند به خودشان دروغ بگویند و خودشان را فریب دهند. و صد البته که این را رد می کنند! اما نکته جالب اینجاست که در این فریب خودبافته غرق می‌شوند و جالبتر از آن، داعیه دار هم می‌شوند و بر مبنای آن فریب، و حتی به آن فریب افتخار و فخرفروشی هم می‌کنند!
آی آدمها…!
مثلا از بی‌سوادی و بی‌اطلاعی محض با اندکی فکر کردن (و نه عقل ورزیدن!) به یک سری نتایج فشل می‌رسند؛ بعد دین و دنیا و خدا و پیغمبر رو امل حساب می‌کنند و خودشان را علامه دهر! بعد تازه متبخترانه انتظار دارند مفاهیم معنوی را برای ذهن کوچک بی‌عقلانیتشان (تفاوت می‌کند با بی‌عقل) توضیح دهی؛ نه به درستی، بلکه به مبنای درستی و با ابزار مادی که ذهن او بپسندد. و خوب چون این محال ناشدنی است و معادله چندمجهولی را با جمع و تفریق دوم ابتدایی نمی‌شود حل کرد، تازه ثابت می‌شود که حق با حضرت مستطاب ایشان بوده!
آی آدمها…!
یا از سر یک سری ضعفهای شخصی به علوم مدرن روانشناسی «پناه» می‌برند برای درمان (فی نفسه این کار را بد نمی‌دانم)، بعد آموزه‌های تجربی و یک بعدی و نسبی این رشته را مبنای مطلق همه امور زندگی می‌کنند! دچار اصطلاحات و الفاظ می‌شوند و بدتر از همه اینکه به این هویت نویافته افتخار هم می‌کنند!
آی آدمها…!
هنوز یک اصطلاح سیاسی را هم نمی‌شناسند، بیشترین شناخت سیاسی‌شان تشخیص چهره در حد روسای سه قوه و رهبری و نهایتا رییس جمهور چهار پنج کشور غربی است؛ تا به حال قانون اساسی نخوانده‌اند؛ قانون نمی‌دانند؛ قانون رعایت نمی‌کنند؛ بعد تحلیل کارشناسی می‌دهند (معمولا ملغمه‌ای از شبکه‌های ماهواره‌ای) و جالب آنکه تحلیل کارشناسی مستند تو را که کارت در این حوزه است را هم قبول نمی‌کنند و با سکوت لطف‌آمیزی (به مثابه نگاه عاقل اندر سفیه!) منت گذاشته و از کنار حرف شما می‌گذرند!
آی آدمها…!
فرق نیچه و ملاصدرا را نمی‌داند؛ دو تا ایسم فلسفی را در عمرش نخوانده و تعریفش را نمی‌داند؛ اسم دو تا فیلسوف معاصر غربی را نمی‌تواند بیاورد؛ ملیت فیلسوفهای معروف را هم به زحمت به ذهن دارد؛ بعد در ضعف فلسفه اسلامی خطابه‌ای سر می‌دهد و رساله‌ای بلند بالا که بیا و ببین! ناگفته پیداست که وقتی هم بخواهی روش فلسفی و منطق و همین کلیات ابتدایی را برایش توضیح دهی، نه می‌فهمد، نه می‌پذیرد و نه در حرفهای خود اندکی دچار تردید و سستی می‌شود خدای ناکرده!
آی آدمها…!
همه ما آدمها به راحتی به این نوع موجودات تبدیل می‌شویم! با خنده و شوخی! با انفعال و رخوت! به همین سادگی… همین که کاری نمی‌کنیم، همین که با شوخی این کارها را می‌کنیم، همین که بدون عکس‌العمل با این محتواها روبرو می‌شویم، همه اینها یعنی در سراشیبی تبدیل به این موجودات افتاده‌ایم، اگر تا الان نشده باشیم!
آی آدمها…!

نظر بدهید

XHTML:می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ضروری
شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را از طریق خوراک نظرات RSS 2.0 دنبال کنید. شما می‌توانید دیدگاه خود را بنویسید، یا دنبالک مطلب را در سایت خود قرار دهید.